Pennants

men’s golf / pennants

Murrumbidgee CC has nominated teams in the 2020 ACT Monaro District Golf Association (DGA) Pennants competitions.

A Grade, A Reserve, B Scratch, Handicap, Senior Scratch & Senior Handicap

We are now seeking nominations from members interested in representing MCC in the above Divisions. Being an MCC pennants player provides valuable experience in playing match-play, opportunity to play at many courses in the District at nil competition cost, a complimentary team playing shirt, and most importantly the enjoyment and honour of representing your Club.

There is a sheet on the notice board where you can register your nomination. Write your name, and shirt size under the Division in which you are nominating.

The basic criteria for each Division is as follows:

A Grade:                         Matches played off scratch

A Reserve:                   Matches played off scratch

B Scratch:                      GA Handicap of 10.0 or more at 1 January 2020, matches played off scratch

Handicap:                       GA Handicap – maximum of 18.0, no minimum, matches played on  handicap

Senior Scratch:            50 years of age on date of play, matches played off scratch

Senior Handicap:        50 years of age on date of play, handicap-no minimum, maximum GA of 27.0

 

Mick Steele, Captain

 


THURSDAY PENNANT DRAW 2019


SUNDAY PENNANT DRAW 2019


WEEK 1 UPDATE 4/2/19


WEEK 2 UPDATE 11/2/19


WEEK 3 UPDATE 18/2/19


WEEK 4 UPDATE 25/2/19


WEEK 5 UPDATE 3/3/19


WEEK 6 UPDATE 10/3/19


WEEK 7 UPDATE 17/3/19


WEEK 8 UPDATE 24/3/19

2019 MEN’S PENNANT TEAMS
  • A Grade
  • A Reserve
  • B Handicap
  • Open Handicap
  • Senior Scratch
  • Senior Handicap
2019 Men’s Pennant Team

Below are the 2019 Pennant Teams:-

A Grade

  • Michael Barnetson
  • Marty Batchelor
  • Josh Campbell
  • Matt Connor
  • Joey Dean
  • Brett Deane
  • Steve Harrison
  • Rowan Harrison
  • Wayne Hennock
  • Dean Hill
  • Dat Huynh
  • Jarryd Lane
  • George Morogiannis
  • Warrick Manning
  • Simon Potter
  • Aaron Shearing
  • Daniel Sims
  • Andrew Steele
  • Billy Toy
  • Mick Williamson

B Scratch (GA 10 or above )

  • Teague Baldry
  • Andrew Champion
  • Jeremy Hodnik
  • Keith Rowe
  • Sean Ryan
  • Sam Schmidt
  • Brett Smith
  • Michael Weiss
  • Kar Yeow

A Reserve

  • See A Grade – to be finalised

Senior Scratch

  • Peter Arvonen
  • Marty Batchelor
  • Steve Fellows
  • Wayne Hennock
  • Stewart Jones
  • Ross Lee
  • Ray McAvoy
  • Ross Oakman
  • Graeme Walker

Open Handicap

  • Steve Annan
  • Chris Auzmendi
  • Anthony Gavran
  • Peter Gneil
  • Rowan Harrison
  • Kevin Hogan
  • Alastair Haughie
  • James Stuart
  • Kaeden Watts
  • Peter Wines

Seniors Handicap

  • Rob Bendle
  • Peter Cotterill
  • Stuart Hayes
  • Warren James
  • Rod Miller
  • Peter Neill
  • Raj Pratap
  • Anant Singh
  • Mick Steele
  • Bruce Wight
Click here to visit the District Site for draw, results and standings


Click here

Contact Us